Tipy - dřep

Dřep je králem diagnostiky. V následujících odstavcích dám pár tipů, jak rozpoznat, že je něco špatně. Pokud totiž rozpoznáš, že je něco špatně, máš jistotu, že se přestaneš motat v kruhu. Podle dřepu poznáš, proč ti nejde tah, benč a další věci.

První pravidlo

Pozorováním si sestavíš hypotézu. Hypotéza je domněnka, kterou je třeba dále potvrdit testem. Sestavení hypotézy pozorováním dost podstatně zkrátíš dobu na testy, protože netestuješ půl dne zbytečnosti.

Druhé pravidlo

Dřepující osobu pozoruj vždy zezadu, cca metr za onou osobou. Dá ti to přehled o 102,47% chyb a dysbalancí. Pamatuj, že dřep začíná už příchodem (chůzí) ke stojanu. Některé věci pak poznáš z druhé strany haly. Základní pointy, kterých si máš všímat jsou:

  • Postavení pánve + rozevření nohou = jedna noha jde dovnitř druhá ven? Obě nohy míří do stejného úhlu, ale pánev je jednou stranou dopředu, druhou dozadu? (projev jednoho a toho samého)
  • Jedna noha je na začátku dřepu, nebo i při příchodu k ose vytočená více do strany, nebo je tendence mít jednu nohu o pár centimetrů dopředu / dozadu?
  • Při držení činky jde jeden loket nahoru, druhý níž, nebo je osa šikmo, nebo je osa i trup vytočený do jedné strany? (ve skutečnosti projev toho samého)
  • V hloubce ti to bere pánev pod sebe? (but wink)
  • Při sestupu se kotníky šoupají k sobě?
  • Při dosažení hloubky zůstane pánev na jedné straně "zamrzlá", na druhé straně jde volně níž?
  • Trup se viditelně předklání, popř. při vstyku jde nahoru nejprve zadek, pak se dorovnávají záda?
  • Při dosahování hloubky jezdí pánev nestabilně ze strany na stranu, jako když padá list?
  • Má dotyčný, dotyčná, příliš vyšpulený "prdel"? + prohnutá záda
  • Je jedna půlka zadku "menší" než druhá?
  • Někdy, když má slečna jenom top a vidíš na záda, jde vidět i vzpřimovač, stranovou nesouměrnost ve vývinu svalů a podobně. (buď v klidu, stejně si sáhneš, aby sis to potvrdil)

Třetí pravidlo

Asi nejdůležitější věc, kterou mi kdy řekl fyzioterapeut (nejlepší v Brně), bylo: "VÍŠ, ŽE JEDNOTLIVÉ SEGMENTY (KOSTI) PROTI SOBĚ ROTUJÍ?"

Bylo to stejně brutálně objevné, jako když začali astronomové pozorovat vesmír mimo viditelné záření i v rentgenu, ultrafialovém a ostatních spektrech. Rozdíl je jako bys objevil zbylých 99 dílků okolo toho jednoho, co jsi viděl. Fankju

Jo, prostě nemáme klouby na pant jako igráček, při pohybu se kosti proti sobě různě valí a otáčí (o milimetry). S tím souvisí i funkce svalů. Takže třetí pravidlo je:

Při otáčení v kloubu je potřeba, aby se sval na jedné straně stahoval, na druhé uvolnil, ALE TAK, ABY ZÁROVEŇ ZAFIXOVAL KOST PROTI OTÁČENÍ, NEBO JI NAOPAK OTOČIL, TAK ABY UMOŽNIL CO NEJEFEKTIVNĚJŠÍ POHYB HLAVICE V KLOUBU.

Z třetího pravidla vychází 100% věcí, které budeš kdy odstraňovat. Souvisí to taktéž s fasciema i nervama. U dřepu je to trochu složitější v tom, že se velké svaly dokáží na jednom konci smrštit a na druhém uvolnit a některé dokáží pomáhat částí tam a částí i zpět. Zjistíš časem.

Věc s fixací v kloubu vysvětlím příkladem. Biceps (to vepředu na ruce) mimo jiné přitahuje (otáčí kloubem) předloktí dopředu (nahoru). Ovšem zároveň kvůli uchycení otočí předloktím (čili vytáčíš dlaň dovnitř nahoru). Když NECHCEŠ, aby se ti vytáčela dlaň dáš pokyn (podvědomě) tricepsu = druhá strana onoho kloubu. Ten se zatne. Ověř si tím, že si prst druhé ruky položíš na triceps a uděláš bicepsový zdvih s vytočením a bez vytočení zápěstí (dlaně). Takhle to funguje. Ovšem s tím, že například u dřepu existuje přehršel pomocných svalů, které právě pomůžou se správným natočením hlavice kloubu v pánevní jamce, popřípadě v koleni a hleznu a hrozně záleží na postavení pánve (úhlech). A to je vše. Od bolesti třísel, po piriformis syndrom.

Pravidlo čtyři

Jakmile je sval na přední straně kloubu stažený, centrální nervová soustava (CNS), dává automaticky pokyn k uvolnění protilehlého svalu. POKUD SI CNS MYSLÍ, ŽE JE TEN SVAL STAŽENÝ, NIKDY TI NEDÁ DO PROTILEHLÉHO SVALU PLNÝ VÝKON. To znamená, že budeš pořád dřepovat ty směšné čísla. Funguje to tak okolo kyčle, ale i okolo ramene, takže se ti může dlouhodobě srát (nedařit) benč kvůli staženým zádům a tricepsu a dalším svalům vedoucím na lopatku.U 70kg juniora je směšné číslo ve dřepu vše pod 200kg. 

Pro pomocné svaly, které pomáhají onomu pohybu, jak dopředu dozadu, tak s vytáčením, je to peklo, které je přetíží, zabetonuje, znehybní a rozbolí.

V pokračování bude rychlý návod pro body a hypotézy obsažené v pravidle druhém. Takhle podle pohledu jsi totiž už poznal, stažené rotátory kyčle, bolavé třísla, stažené flexory, stažené zádové svaly, zabetonovanou lopatku, stažené lýtka, málo funkční tibialis, postižený velký hýžďový a samozřejmě malý a střední hýžďový sval. Předejdeš pak bolesti kolen, třísel, spodních zad, ramene a migréně.

© 2016 Pop Vladimír, https://www.facebook.com/popvladimirpowerlifter/
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky