Dřep tipy III

V předchozím díle jsme si popsali základní funkce svalů. Teď je čas trochu je rozpohybovat a soustředit se na jejich vzájemnou spolupráci. Jakmile si ji dokážeš představit jsi u cíle první etapy.

Pravidlo šest

Jakmile identifikuješ nějaké viditelné postižení s opravdu velkou pravděpodobností, okamžitě přemýšlej o synergistech a antagonistech. Vše co je obsaženo v díle II. Pamatuj, že při pohybu se svaly vzájemně podporují. Musíš o nich přemýšlet jako o komplexu. Neustále měj na paměti, že antagonista ovlivňuje inervaci, neboli jinými slovy může být zdrojem problém a synergista pomáhá vykonávat pohyb, neboli může být z přílišného zatížení přetížený. VĚTŠINA PROBLÉMŮ SE S ČASEM ŠÍŘÍ PO CESTĚ ANTAGONISTŮ A SYNERGISTŮ A TO NEJEN JEJICH FUNKCÍ, ALE I PŘES VZÁJEMNOU ZÁVISLOST FASCIÍ.

Je čas si říct malinko o fasciích. Každý sval je protkán a obalen fascií. Dávají svalu tvar a stojí za jejich funkcí, umožňují skluznost a posun vůči sobě. Bez nich by sval byl jen hromada bílkovin. Fascie ale obalují i vnitřní orgány i nervovou soustavu. Rostou s námi od začátku vývinu a ty hluboké mají fascinující funkce i něco jako svůj rytmus. Při nečinnosti dochází u svalových fascií k tuhnutí a omezení pohybu.

Poruchy fascií znamenají právě vznik oněch dysbalancí, o kterých mluvíme od prvního dílu. Velmi brzy zjistíš, že existují určité vzory šíření selhání. Ať je šíření přímé, či šikmé. Problém okolo kyčle (dřepu) může proto vést i k problémům s ramenem (i na protilehlé straně), přes špatný pohyb lopatky a nebo problémy s chodidly, přes lýtka, svaly na tibii atd. Popř. je (vzácněji) cesta opačná - od chodidla po kyčel. Kyčel je centrum, přes které přechází veškerý přenos síly. U každého kroku (dřepu, skoku), který v životě uděláš.

To je prostě jednoduchý důvod, proč při bolesti ramene při benči budeš řešit lopatku a nakonec pravděpodobně i kyčelní svaly. To je taky důvod, proč ti zásah na bolavém místě pomůže cca na asi pět minut. Musíš zasáhnout tam, kde problém vzniká a jít po cestě nahoru a dolů. 

Pro stanovení hypotézy proto bude klíčová znalost funkce svalu, ale i jejich postavení ve funkčních řetězcích. Po tomto dílu a hlubším pochopení souvislostí, už bys měl logicky docházet na příčiny jednotlivých chyb a dysbalancí. Jakmile máš hypotézu, stačí otestovat sílu a vztahy jednotlivých svalů a další level bude vymyslet cviky, které mají potenciál nápravy. Tam už bude záviset i na stupni postižení, protože musíš donutit špatně pracující řetězec znovu pracovat a postupně bez ztráty funkce přejít k těžším a těžším věcem, myšleno jak váhou, tak hlavně přechodem ke stále komplexnějšímu pohybu (ze země do stoje a do pohybu specifickému k denní činnosti a sportu). A to je někdy po měsících i letech zanedbávání doslova peklo. Opět tedy neplatí - bolí tě A, udělej B, cvikem C a je to OK. Zkusíme dále.

© 2016 Pop Vladimír, https://www.facebook.com/popvladimirpowerlifter/
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky