Programing

Objem a intenzita v tréninku se má k sobě tak trochu jako prostor a čas ve fyzice. Ve fyzice spolu prostor a čas souvisí až tak, že mluvíme o prostoročasu. Podobné je to i ve sportu s objemem a intenzitou tréninku. Z důvodu regenerace a velikosti přepjetí existuje jednoduché biologické pravidlo. Čím vyšší objem, tím nižší intenzita a čím vyšší intenzita tím nižší objem. Porušení tohoto pravidla má jednoduchý důsledek. Stagnaci a pokles výkonu. Přesto platí, že objem tréninku v čase roste.

Rozdíl mezi výkony lidí v individuálních sportech před 100 lety a dnes je způsobený hlavně objemem tréninku. Základní potenciál člověka byl stejný před sto lety, jako je dnes, došlo jen k profesionalizaci a vývoji v oblasti regenerace stále se zvyšujícího objemu tréninku. Už nestačí pracovat jako dřevorubec k tomu, aby se člověk stal olympijským vítězem ve vzpírání. Elitní vzpěrači dnes trénují 6x týdně dvoufázově a nedělají nic jiného. Vysoký objem tréninku vede k selekci. Úspěšný je jen ten kdo má schopnost rok po roku stále vyšší objem odtrénovat a zregenerovat a má na něj odezvu. Tyto tři věci souvisí s mnoha faktory, jako jsou pákové poměry, účinnosti CNS a typu svalových vláken. Celkově to popisujeme jako talent. V konečném důsledku vede i k použití dopingu ve sportu.

Růst objemu tréninku je základním trendem od profesionalizace sportu v 50. letech 20. století. Jednotlivé generace sportovců trénovali od 50 do 80-90. let 20. století se stále většími tréninkovými objemy.

Druhým trendem je růst tréninku v životě jednotlivého sportovce. Dostat se na elitní výkonnost např. ve vzpírání trvá v průměru okolo 7-12 let. Pomocí objemu tréninku dokážeme posunovat náš sportovní výkon v řádu mnoha let. Obecný trend je jednoduchý. Čím dále chceme posunout výkonnost, tím více musíme odtrénovat. Začátečníkovi bude k posunutí výkonu stačit pětina objemu v porovnání s elitním výkonem např. olympijského vítěze. Pokud bychom to chtěli definovat přesněji, pak začátečník vzpěrač bude potřebovat k posunutí adaptace 700 opakování, zatímco elita 4000 opakování měsíčně. V powerliftingu je rozdíl začátečníka a elity mezi 600 a 1700 opakování měsíčně.

A proč je důležitý programing? Zregenerovat konstantní zátěž 600 opakování měsíčně je reálné. Konstantní zátěž 1700 opakování bez rozkládání a balancování mezi objemem a intenzitou vede k vyhoření a snížení výkonu. Programing založený na zkušenostech generací sportovců, podložený výzkumem a zajištěný zpětnou vazbou, vede k takovému rozložení únavy, která tě povede po úzké hranici mezi maximálně efektivním přepjetím a hrozivým přetrénováním k co nejlepšímu výsledku za co nejkratší čas.

© 2016 Pop Vladimír, https://www.facebook.com/popvladimirpowerlifter/
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky