Deadlift styl

Pořád necítíš dobře mrtvý tah? Následující krátký článek o mrtvém tahu je určený spíše pokročilým soutěžním lifterům. Zabývá se provedením klasického mrtvého tahu. Pro naše účely budu používat výraz ruský styl a americký styl. Základní popis je v článku pod tímto linkem. Na ten navážeme.

Tak jak to máš s tou mrtvolou? Někdy ji cítíš dobře, činka letí nahoru sama, někdy to prostě někde vázne, hrozně tě limituje tlak na spodní záda, nebo jalové nohy? Znáš ten pocit? Co je špatně?

Zopakujeme si body správného mrtvého tahu z prvního článku. Osa činky je nad prostředkem chodidla, holeně nemáš příliš přes činku, spíše se blíží k vertikále, což způsobí to, že jsi do činky jakoby zavěšený a kyčle máš ve správném postavení, protože přitom všem máš ramena lehce před osou, paže jakoby vzad. Máš hluboký nádech nosem do břicha a ramena stažené k pánvi. Když nevíš, co myslím rameny staženými k pánvi, tak si zkus zlomit osu. Dostaneš lopatky k sobě do správného postavení a zároveň ramena stažená k pánvi.

Tah začínáš napřímením holení, přičemž zároveň startují ramena (trup) v cestě nahoru. Tohle se děje zároveň. Když ne, odjede ti prdel do nebes a zůstaneš předkloněný.

Dobře, doteď je to srozumitelné. Kde jsou teda krucinálhimlhergot ty styly? Zavři oči a představ si, co cítíš u svého mrtvého tahu pod chodidly. První možnost je, že zůstaneš na třech bodech. Těmi jsou bříška chodidla a pata. Dotah je narovnáním. To je ruský styl. Druhá možnost je, že někde u kolen a dále cítíš, že taháš více z paty a taháš činku jakoby na sebe tím, že "padneš dozadu". To je americký styl.

Už to slyším: Proboha, dva centimetry rozdíl, a on z toho udělá styl. No někdy je to dost velký rozdíl, že dámy?

Jaký je v tom teda rozdíl? V tom ruském stylu spolupracují kvadricepsy a zadní řetězec. Podobně jako u vzpírání. V tom americkém máš silný zadek (spodní záda) a hamstringy, čili zadní řetězec převažuje. Americký možná bude lehčí na naučení, ruský se zase více hodí i pro trénink jiných sportů, jako je atletika, basketbal a podobně. Ruský styl znamená, že neztratíš reflexy, které aktivují svaly spolupracující na napřímení. Americký styl znamená, že ty reflexy sice trochu oslabíš, ale zároveň použiješ trup k dokončení úsilí. Taky v americkém stylu líp udržíš záda než v ruském.  Obojí vede ke světovým rekordům.

Který styl je pro mě lepší? ptáš se. Hm, a máš dominantní stehna nebo zadní řetězec? odpovídám.

© 2016 Pop Vladimír, https://www.facebook.com/popvladimirpowerlifter/
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky