Grinduj!

V následujícím článku ti zbořím představu o tom, co si myslíš, že víš o dynamickém opakování. Pokud zvedáš bez vybavení, tedy raw, musíš se naučit, že ti nepomůže trénink uzpůsobený pro dvouvrstvé dresy. Být silný ve slabém bodě, je to, co se počítá, přinejmenším v raw powerliftingu. Jsem přesvědčený, že pochopení následujících odstavců, ti pomůže udělat tvůj trénink efektivnější, ať už jdeš cestou WSB nebo vysokofrekvenční.

Nejprve co je grind. Je to přesně to, když se činka s maximálním úsilím, milimetr po milimetru, posouvá nahoru, až po nekonečně dlouhé době dosáhne konečné pozice.

Sheiko říká, že činka musí opustit platformu beze spěchu, ale poté by měla být konstantně zrychlována. Rychlost u kolen by měla být minimálně 0,1 m/s. To o čem budeme mluvit je rozdíl mezi rychlým a konstantně zrychleným opakováním.

Jaký je problém s rychlým opakováním? Čím rychlejší jsi, tím méně tenze, a proto i síly, vyvineš. To je důvod proč bys neměl zvedat mrtvý tah dynamicky, ale naopak silově, tak abys mohl po celé dráze vyvíjet maximální úsilí.


Když Hill v roce 1938 na žabích stehýnkách odvodil vztah síly a rychlosti, vznikl první diagram. Ukazuje, že čím jsi pomalejší, tím jsi silnější.

V roce 1978 Perrine a Edgerton odvodili přesnější křivku na dospělých živých lidech. Na určité rychlosti se objevila maximální síla, ale při nulové rychlosti síla trochu poklesla. Projevil se nervový mechanismus ovlivňující maximální tenzi svalů.

Každopádně ani jedna křivka neukazuje výhodu rychlosti pozvedu. Zato opakované pokusy v roce 1981 ukázaly, že se křivka spíše blíží původní Hillově křivce, pokud pokus vykonává trénovaná osoba. Stačily asi 4 týdny tréninku. Jinými slovy, naučili se "grindovat".


V roce 2006 to vše shrnul Zatsiorski & Kraemer. Křivku vztahu síly a rychlosti zkoumané na lidech lze vyjádřit hyperbolicky. Není to úplně přesné, ale pro účely řešení praktických problémů sportovního tréninku to postačí.

Je jediná vyjímka, kdy pro nás bude rychlost v powerliftingu prospěšná. Bude to v případě touch&go a nebo použití dresu nebo benčového trika. Tedy tehdy, když využijeme zesílený stretch reflex. To není případ raw powerliftingu!

F = m.a  Síla je rovna hmotnosti násobené zrychlením. Zrychlení je změna rychlosti. Zrychlení tedy není rychlost! Pokud budeš dělat stejnou chybu, jako jsem dělal já a budeš se snažit dosáhnout maximální rychlosti činky od startu, chytneš se do pasti. Činka tě donutí zpomalit, a to v tom nejhorším možném okamžiku: při dosažení nejslabšího bodu zdvihu, když budeš v té nejméně výhodné pákové pozici v celém zdvihu. A právě v té chvíli zpomalení přijdeš i o zbytek už tak snížené síly přenášené na činku. Můj benč v dobách, kdy jsem rval zespodu maximální rychlost a myslel jsem si, že je to dynamic effort, končil v mnoha případech na přechodu na triceps a dotlaku. Ale prvních 10 cm od hrudníku jsem měl parádní rychlost.

Místo toho zvedej činku z platformy nebo od hrudníku pomaleji, ale tvrdě zrychluj. Ve slabém bodě budeš mít k dispozici maximální přenos síly do osy. Připrav se mentálně místo na maximální rychlost na maximální přenos zrychlení a grinduj!

© 2016 Pop Vladimír, https://www.facebook.com/popvladimirpowerlifter/
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky